Yerli Uydumuz TÜRKSAT-6A'da Test Aşamasına Geçiliyor

TÜRKSAT 6A

İlk yerli uydumuz TÜRKSAT-6A test merkezinde incelemelerde bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerli haberleşme uydumuzun geliştirilmesi ve üretim projesinde yüzde 47'lik ilerleme kaydedildiği Mayıs ayı içerisinde tüm işlemlerin tamamlanarak test aşamasına geçileceği açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Sanayi ve teknoloji alanlarında ciddi yatırımlardan biri olan TÜRKSAT-6A uydusu TÜRKSAT A.Ş ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının mali desteği, TÜBİTAK UZAY'ın ana yükleniciliği, ASELSAN, TUSAŞ, CTech ve çeşitli üniversitelerin desteği ile 2014 yılının sonlarında çalışmalarına başlanmıştı. Tasarımsal süreci biten ilk yerli uydumuzun bu yıl içerisinde yeterlilik testleri yapılması 2020 yılında ise fırlatılması planlanıyor.

Yurtdışında eğitim alan mühendislerimiz tarafından çalışmaları sürdürülen proje daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak yer istasyonunda kullanılan tüm ekipmanları, yazılımı ve alt sistemleri tamamen yerli imkanlar ile geliştirildi.

Hiç yorum yok

Yayın Altı Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.