NASA'nın Yeni Gözlem Aracı Yola Çıktı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Güneş sisteminin dışındaki farklı gezegenler ve yaşam formlarını aramak amacıyla özel tasarlanan uzay aracı TESS'i geçtiğimiz günlerde yörüngeye fırlattı. 

NASA'nın Yeni Gözlem Aracı TESS
2009 yılında fırlatılan ve yakıtı tükendiği için görev süresinin sonuna yaklaşan Kepler uydusunun yerini alacak olan TESS, Space X firmasının Falcon 9 roketi ile Florida eyaletinden fırlatıldı. 200 Milyon Dolara mal olan uzay aracı Kepler'e göre 400 kat daha geniş bir alanda gözlem yapabilmesi amacıyla yüksek teknolojiye sahip hassas kameralar ile donatılmış. İki hafta içerisinde yörüngedeki konumuna oturması beklenen uydunun 2 ay boyunca ön kontrol ve testleri yapılacak hemen ardından görevine başlayacak.

Görevinin büyük bir kısmını iki yıl gibi bir sürede tamamlayacağı düşünülen uzay aracının tüm aşamalarının planlandığı şekilde tamamlanması durumunda görev süresinin uzatılması da söz konusu. 200 binden fazla yıldızı ve binlerce gezegeni keşfetmesi beklenen  araç kara delikleri ve gök cisimlerinin de tanımlanmasında büyük rol oynayacak ,

Hiç yorum yok

Yayın Altı Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.