MANPADS Nedir ?

MANPADS Nedir ?
Man- Portable Air- Defense Systems kelimelerinin baş harflerinden oluşan MANPADS veya MPADS'ler alçak irtifada seyreden helikopter, uçak, İHA ve seyir füzeleri gibi tehdit unsurlarına karşı tek asker tarafından omuzdan atılan güdümsüz(tanksavar), kızılötesi, lazer güdümlü olmak üzere çeşitleri bulunan kısa menzilli hava savunma füzelerine verilen genel isimdir.

Savaş alanlarında "Oyun Değiştirici" olarak anılan bu füzelerin tarihine baktığımız zaman karşımıza Almanların 2. Dünya savaşında geliştirdiği Panzerfaust tanksavarı çıkmaktadır. 6 milyon adet üretildiği bilinen bu tanksavarlar günümüzde kullanılan RPG'lerin atası sayılır. Savaşın olduğu her bölgede radikal gruplar tarafından sıklıkla kullanılan MANPADS'ler bugün ABD, İngiltere, Rusya ve İsveç dahil olmak üzere yirmi beş farklı ülke tarafından üretilmektedir. 1,5 ila 1,8 m uzunluğa sahip olan füzelerin modeline göre 15 ila 19 kg arasında ağırlığı değişmektedir. Farklı ülke modellerine göre menzil konusunda çok farklar yoktur bu füzelerde amaç taşıma ve atış kolaylığı olduğu için genelde etkileşim alanı 6 km, hedef algılama aralığı ise 10 km dir.

Bazı dönemlerde sivil ve ticari uçaklara karşı terör grupları tarafından kullanılan bu füzelerin günümüzde üretimi ve dağıtımı üretici ülkeler tarafından sıkı bir şekilde yapılmaktadır.

Amerikan Yapımı FIM-92 Stinger Atış Videosu 


Hiç yorum yok

Yayın Altı Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.