İsveç Elektrikli Araçları Şarj Eden Yol Yaptı

Geçtiğimiz günlerde ülkedeki dizel araçların kullanımıyla ilgili yeni düzenlemelerin yapılacağının sinyalini veren İsveç Hükümeti ülkede elektrikli araçlarının kullanımının kolaylaştırılması amacıyla Başkent Stockholm yakınlarında bir otoyolda dikkat çekici bir projeye imza attı. 

İsveç Elektrikli Yol Yaptı

Yaklaşık iki yıl önce elektrikli araçların şarj edilebilmesi için tepeden kablo sistemini deneyen ve entegrasyon problemleri yaşayan İsveç, eRoadArlanda isimli şirket ile hayata geçirilmesi planlanan yeni projeye imza attı. Her geçen gün kullanımı artan elektrikli araçlar beraberinde şarj ve menzil problemleri de getiriyordu. Planlanan proje ile bu problemlerin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Stockholm yakınlarında bir otoyolun 2 km'lik kısmında elektrikli araçların seyir halindeyken şarj edilebilmesi için kurulan ray sistemi araçların bir iletken yardımıyla kolay bir şekilde şarj olmasını sağlıyor. 90'lı yılların meşhur araba yarış setlerine benzeyen sistem aracın tükettiği enerjiyi de hesaplayarak sürücüye faturasını yansıtıyor.

Dinamik şarj teknolojisi ile araçlara hareket halinkeyden ihtiyaç duyduğu enerjinin aktarımını sağlayan sistemin  1 km'lik maliyeti 1 Milyon Euro civarında olması bekleniyor. 20 bin km'lik bir alanda uygulanması planlanan proje şehir içi tramvay hattına kıyasla 50 kat daha az maliyete sahip.

Hiç yorum yok

Yayın Altı Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.