Çin Vatandaşlarına Sosyal Kredi Uygulayacak

Çin hükümeti uzun süredir üzerinde çalıştığı sosyal kredi sistemini geniş bir alana yayarak yeni bir konsept oluşturmayı hedefliyor. 

Çin Vatandaşlarını İzleyecek

2010 yılında çalışmalarına başlanan ve 2020 yılına kadar tamamlanması düşünülen sosyal kredi sistemi uzun süredir Çin'in Jiangu bölgesinde pilot uygulama olarak test ediliyordu. Bu sisteme göre Çin devleti vatandaşlarını ekonomik ve sosyal yaşantılarına göre puanlayarak bir kitle gözetim aracı oluşturacak. Böylelikle vatandaşların toplum içerisinde yaptıkları en küçük olumlu veya olumsuz hareket puanlarını etkileyecek. 

Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulama ile başlatılacak olan puanlama sistemi A,B,C ve D olmak üzere dört farklı kademede değerlendirme yapacak. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal kredi notu düşük olan vatandaşların uçak ve tren ile seyahat hakkı bir yıl elinden alınacak. Tabi ki bu bir örnek hangi davranışın neye göre cezalandırılacağı ülkenin yüksek görevli mahkemesi olan Yüksek Halk Mahkemesi tarafından aynı açıklamada belirtilmiş.

Hiç yorum yok

Yayın Altı Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.