Tesla Roadster Mars'ı Iskalayacak

Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX firması geçtiğimiz hafta Tesla Roadster marka elektrikli arabayı Mars'a göndermek için dünyanın en güçlü roketi olarak anılan Falcon Heavy'i uzaya ateşlemişti.

Falcon Heavy Roketi

Fırtlatma işlemi sorunsuz olarak gerçekleşen roketlerin dünyaya dönüşü planlandığı gibi olmuştu. Kapsül Mars'a doğru yol alırken roket tekrar kullanılmak üzere dünyaya iniş yapmıştı. Falcon Heavy roketinin kapsülü içerisinde yer alan Tesla Roadster'ın 6 ay sonra Mars'a ulaşacağı dünülüyordu ancak roket gereğinden fazla ateşlenince rotasından saptı. Farklı bir rotaya giren Tesla Roadster'ın yeni yörüngesi onu Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına götüreceği düşünüyor. 

Sonsuz uzay boşluğunda ilerleyen Tesla otomobilinin ne olacağı ilerleyen günlerde daha da netleşecektir. Bazı çevreler yaşanan bu olayın SpaceX firmasına olan güveni sarstığı görüşünde. Bize göre devlet dışında uzay çalışmaları yapan bir firmanın,  görevini tamamladıktan sonra dünyaya geri dönerek tekrar kullanılabilen roketler üretmiş olması bile büyük başarı.

Hiç yorum yok

Yayın Altı Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.