Kızıl Ötesi Isınım ve Radyasyondan Elektrik Üretildi

Bilim adamları fizikteki kuantum tünelleme tekniğini kullanarak dünya üzerinde bulunan atık ısı ve radyasyonu elektrik enerjisine çevirilebileceğini belirttiler. 

Kuantum

Güneşten dünyamıza saniyede yaklaşık olarak 1.7X1017j yani 170 milyar megawatt ışın gelmektedir. Bu ışınlar yer, okyanuslar ve atmosfer tarafından emilmektedir. Bu emilim sırasında milyonlarca gigawaat kızıl ötesi ısınım ve radyasyon sızıntısı yaşanmaktadır.

Anten tasarımı, entegrasyon ve minyatürleştirme teknikleri üzerinde çalışmalar yapan Elektrik Mühendisi Atıf Shamim, Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde yaptığı açıklamada yaşanan emilim sırasında ortaya çıkan kızılötesi ısınımın dalga boylarının çok kısa olduğunu bu çalışmanın gerçekleşebilmesi için nano ölçekli antenlere ihtiyaç olduğunu söyledi. Açıklamasının devamında dünya üzerinde ihtiyaçlarını karşılayabilecek bu denli yüksek frekanslı diyotun olmadığını o yüzden de kuantum tünel açmaya çalıştıklarını belirtti. 

Çalışmalar sonusunda yeni oluşturulan MIM diyotu (Metal - Yalıtkan - Metal ) herhangi bir voltaj gereksinimi duymadan kızıl ötesi ısınımı başarıyla yakalayabildi. Üzerinde çalışmaların yoğun olarak  devam ettiği bu sistem enerji üretiminde devrim niteliği taşımaktadır. 

Hiç yorum yok

Yayın Altı Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.